29 czerwca 2017

Ermenegildo Zegna – męskie perfumy na lato

Ponad 100 lat tradycji zobowiązuje. I do klasy, i do perfekcji. Dowód? Tegoroczny debiut – Acqua di Iris, nowa odsłona Acqua di Bergamotto.


Chcąc przybliżyć historię marki, można oczywiście uciec się do wspominania, że oto w 1910 roku, w niewielkim włoskim miasteczku Trivero, 18-letni wówczas Ermenegildo Zegna założył rodzinną firmę. Firmę, która dziś osiąga zyski liczone w miliardach euro. Tyle że streszczanie ponad 10 dekad działalności modowego imperium, mogłoby zanadto oddalić nas od sedna filozofii Zegny. A to priorytet w zrozumieniu, dlaczego każda rzecz opatrzona sygnaturą Ermenegildo Zegna przede wszystkim świadczy o doskonałym obyciu jej właściciela.

„Perfekcja, jakość i pasja” – oto oryginalny, włoski przepis na sukces. Co ważne, motto założyciela pozostaje aktualne do dziś. Wszyscy jego następcy, oczywiście członkowie rodziny, niezmiennie dbają o utrzymywanie najwyższych standardów. Do współpracy zapraszani są zawsze najlepsi z wielkich. Za kompozycje zapachowe Zegny odpowiedzialne były między innymi takie tuzy perfumeryjnego świata, jak chociażby Pierre Negrin, Richard Herpin  czy Jacques Cavallier. Premiera każdego zapachu tej marki to ogromne wydarzenie.

Acqua di Iris, nowość z 2017, roku nie rozczarowała nawet najbardziej wybrednych nosów. Nie byłoby zresztą to możliwe, wziąwszy pod uwagę fakt, że w swoim składzie ma jeden z najdroższych składników perfumeryjnych na świecie – absolut z kłączy irysa. I ten orzeźwiający, a jednocześnie delikatnie pudrowy element nadaje wyraźny ton całości. Oczywiście, w zapachu obecna jest też charakterystyczna dla Zegny bergamotka. Rosnąca głównie w Kalabrii gorzka odmiana pomarańczy. Nie brakuje również woni drewna, lasu, zroszonych deszczem fiołków oraz zmysłowego, łagodzącego wydźwięk całości piżma. Składników tworzących tę kompozycję jest wiele, ale mimo to zapach jest bardzo przejrzysty i szlachetny. Może nieco przypominać morską bryzę z morza śródziemnego, ale wzbogaconą aromatem zielonego wybrzeża. Gdyby szukać metafory młodości i wolności, to byłby ten właśnie zapach.

Komu można Acqua di Iris polecić? Z pewnością tym mężczyznom, którzy mają wyrafinowany gust i cenią sobie nowoczesny sznyt, ale bazujący na sprawdzonej, dojrzałej klasyce. Przypomnieć bowiem warto, że tegoroczny debiut Zegny jest unowocześnioną wersją wcześniejszego zapachu – bestselleru Acqua di Bergamotto.

Ten skomponowany dwa lata wcześniej zapach, ma w sobie wszystko to, co we Włoszech jest najwspanialsze. Intensywną, przesyconą goryczką bergamotkę, nerolę, wetiwer oraz rozmaryn. Bardzo mocne, na pozór szorstkie składniki, połączone ze sobą tworzyły niezwykle męski zapach. Koloński, odświeżający, przepełniony pasją, a przy tym bardzo klasyczny. To, że okazał się sukcesem nie było zaskoczeniem. W każdym noszącym ten zapach mężczyźnie podkreślał jego charyzmę i drapieżność. Skrojony równie genialnie jak garnitury Ermenegildo Zegny.

Zapachy Ermenegildo Zegna Parfums to nie jest luksus powierzchowny ani też jego namiastka. Komponowane przez najbardziej utalentowane nosy, z unikatowych i kosztownych składników, są prawdziwymi dziełami sztuki. I jedną z lepszych inwestycji. Na szczęście dla miłośników zapachów z górnej półki, wciąż kosztują mniej niż garnitury Ermenegildo Zegny.


komentarze

* obowiązkowe