11 września 2015

Męska pielęgnacja – najczęstsze błędy i ich konsekwencje

Pielęgnacja męskiej skóry twarzy nie ogranicza się już tylko do golenia i używania kosmetyków po goleniu. Nowoczesny mężczyzna wie, że zadbany wygląd toruje drogę do sukcesu. Zmieniły się warunki, w których żyjemy. Klimatyzacja, szczelnie zamknięte okna, centralne ogrzewanie, zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy, zła dieta to wszystko z czasem odzwierciedla się na naszej skórze, dlatego tak ważna jest jej świadoma pielęgnacja.

Jednakże, co trzeba jednoznacznie podkreślić, kosmetyki przeznaczone dla pań, nie powinny być stosowane przez mężczyzn i to nie tylko ze względu na zapachy, które mogą wydawać się „mało męskie”, ale dlatego że skóra mężczyzny różni się znacznie od skóry kobiety.

Skóra męska jest grubsza, a naskórek w szybszym tempie podlega procesowi złuszczania. Skóra mężczyzn jest także bardziej natłuszczana wydzielanym sebum, ze względu na uwarunkowania hormonalne, w związku z czym panowie mają częściej skłonność do zaskórników i błyszczenia się.

Do ok. 30-40 roku życia mężczyźni raczej nie mają powodów, aby narzekać na kondycje skóry i martwić się zmarszczkami. Zawdzięczają to nie tylko wpływowi hormonów, ale i codziennemu goleniu. Gdy jednak zmarszczki pojawią się już na męskiej twarzy, są bardziej widoczne niż u kobiet – związane jest to najczęściej z niedostateczną pielęgnacją i ochroną przed czynnikami zewnętrznymi.

Problemy i najczęstsze błędy w pielęgnacji męskiej skóry rozpoczynają się już na etapie mycia, ponieważ panowie zwykle myją twarz mydłem – tylko wtedy mają wrażenie, że skóra jest dokładnie oczyszczona. Niestety mydło ma odczyn zasadowy (pH ok. 10), a skóra kwaśny (pH ok. 5.5) – po umyciu pH skóry rośnie i zwiększa się przepuszczalność warstwy rogowej. Konsekwencją tego jest nasilona ucieczka wody ze skóry, co daje uczucie pieczenia skóry i jej ściągnięcia, ponad to łatwiej dochodzi do różnych stanów zapalnych i wyprysków.

W perfumeriach można znaleźć całą gamę produktów do mycia twarzy dla mężczyzn np. Lab Series Power Wash, Biotherm Homme Cleansing Gel, Lab Series Multi Action Face Wash – który dodatkowo będzie zapobiegać wrastaniu włosków.

Kolejnym etapem męskiej pielęgnacji jest golenie, gdzie codzienna walka z zarostem naraża skórę na podrażnienia. Panowie golą się prawie codziennie, niektórzy nawet dwa razy dziennie, przez to bariera naskórkowa nie nadąża się całkowicie odnowić – jest mniej szczelna. W rezultacie, tak jak podczas nieprawidłowego mycia, podrażniona skóra jest coraz bardziej wrażliwa, zaczerwieniona, ściągnięta i piekąca. Ważne by żel lub pianka do golenia zawierały składniki nawilżające, kojące, np. lilia wodna, pantenol – Artemis Cleansing & Shaving Gel, który dodatkowo jest produktem 2w1 tzn. można użyć go zarówno do mycia twarzy jak i jako krem do golenia. Natomiast po goleniu niesamowicie istotną rzeczą jest dezynfekcja skóry, czyli nałożenie balsamu lub wody po goleniu. Oczywiście, może wystąpić uczucie pieczenia, ale każdy zdaje sobie sprawę, że uszkodzoną skórę trzeba zdezynfekować. Kosmetyki po goleniu mają swoją kluczową rolę – zabezpieczyć skórę przed infekcją np. Artemis After Shave Repair Fluid.

nr 12_męska pielęgnacja_Artemis-Skin_Essentials-Pure_Balance_Cleansing_Gel nr 12_męska pielęgnacja_Artemis-Men

Aby zapewnić kompleksową pielęgnację twarzy, mężczyzna powinien używać oczywiście kremów do twarzy. Krem dobieramy w zależności od tego, czy skóra mężczyzny jest zmęczona, wyczerpana – MBR Face Concentrate, Lancome Energizer Total, słabo nawilżona – Douglas Men 24H Hydro Face Cream, czy też napięta, szorstka, łuszcząca – MBR Rich Cream. Panowie bardzo często nie akceptują kosmetyków o ciężkiej konsystencji, dlatego dla nich w większości przeznaczone są lekkie emulsje MBR Face Fluid, Artemis Power Fluid  lub preparaty żelowe Biotherm Acquapower Absolute Gel– szybko się wchłaniają nie pozostawiając tłustej warstwy. Dobrze, by miały substancje zwalczające wolne rodniki np. Wit C i E. Natomiast rano warto sięgnąć po krem zawierający dodatkowo filtry przeciwsłoneczne – Lab Series Daily Moisture Denense Lotion SPF15.

nr 12_męska pielęgnacja_Biotherm-Pielegnacja_podstawowa-Aquapower_Absolute_Gelnr 12_męskia pielęgnacja_MBR_Medical_Beauty_Research-Men_Oleosome-Face_Fluid   nr 12_męska pielęgnacja_Douglas_Men_s_System-Men_s_System-24_Hydro_Face_Cream

Problemem wielu mężczyzn są cienie i worki pod oczami. Bardzo przydatny może okazać się preparat zawierający np. kofeinę – Artemis Eye Energiser, który usunie oznaki zmęczenia i pobudzi naszą skórę do działania, jak nas dodatkowa filiżanka kawyJ. Na potrzeby mężczyzn kosmetyki te mają lekką formułę, dzięki czemu szybko się wchłaniają.

Podejmij wyzwanie, zadbaj o swoją skórę i bądź nowoczesnym mężczyzną. W dzisiejszych czasach nie musisz się już wstydzić tego, że dbasz o swoją skórę. Codzienna pielęgnacja to podstawa. Pamiętaj, męska skóra też zasługuje na odrobinę luksusu.

Patrycja Kozik
Ekspert ds. pielęgnacji
Douglas


artykuły redagowane przez

Wszystkie artykuły na ten temat URODA

komentarze

* obowiązkowe